Gmina Godzianów leży w centralnej Polsce, w północno – wschodniej części województwa łódzkiego, w powiecie skierniewickim. Teren leży w dorzeczu Bzury z dopływami: Skierniewka, Uchanka i Pisia (w dolnym biegu zwanym Zwierzyńcem). Rzeka Zwierzyniec bierze swój początek na polach godzianowskich.
Historia Godzianowa sięga drugiej połowy XIII wieku. Wieś Godzianów, zgodnie z miejscową legendą, założona została w 1251 roku. W 1300 roku nosiła nazwę Goczonów. Według dawnego podziału administracyjnego ziemie, na których położona jest Gmina Godzianów wchodziły w skład dóbr łowickich, zwanych Kasztelanią Łowicką, a następnie Księstwem Łowickim. Dzieje Godzianowa rozpoczęła mozolna praca osiedlającej się już w średniowieczu ludności. Polegała ona na karczowaniu obszarów leśnych i obsiewaniu ich zbożami. Wraz z powstawaniem pól nadawano im różne nazwy. Niektóre z nich używane współcześnie pochodzą z tamtych czasów. Przykładem mogą być nazwy kolonii wsi, np.: Gąszcz, Koci Lasek i Lipie.
Będąc w Godzianowie warto zobaczyć zespół sakralny kościoła parafialnego p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika z początku XX stulecia. Na zespół ten składają się: murowany kościół wzniesiony w latach 1903 – 05 r. według proj. Józefa Piusa Dziekońskiego, murowana kapliczka z 1905 r., murowana plebania z 1917 r., kamienny budynek gospodarczy z 1905 r. oraz 4 starsze, murowane kaplice przy ogrodzeniu (ok. 1850 r.).
Ponadto na terenie gminy Godzianów odnaleźć można liczne zabytkowe kapliczki, przykłady budownictwa mieszkalnego (zarówno murowanego, jak i drewnianego), drewniane budynki gospodarcze, takie jak: stodoły; stajnie; spichlerze; stare, murowane remizy strażackie oraz drewnianą wędzarnię.
Na terenie gminy działa Orkiestra Dęta. Historia Orkiestry rozpoczęła się w roku 1909. Wtedy to właśnie Piotr Puczyński miejscowy organista skupił wokół siebie grupę młodych mieszkańców wsi zainteresowanych wspólnym muzykowaniem. W ciągu pierwszego powojennego dziesięciolecia orkiestra bardzo często występowała na różnych uroczystościach powiatowych i wojewódzkich, koncertowała także w Warszawie, Tomaszowie Mazowieckim i Piotrkowie Trybunalskim. Brała także udział w przeglądach orkiestr dętych zajmując czołowe miejsca. W okresie tym dawała przeciętnie 100 występów rocznie. Do tej pory Orkiestra czynnie uczestniczy przy otwarciach wielu obiektów kulturalnych na terenie całego kraju.