Gmina Godzianów

Gmina Godzianów leży w centralnej Polsce, w północno – wschodniej części województwa łódzkiego, w powiecie skierniewickim. Teren leży w dorzeczu Bzury z dopływami: Skierniewka, Uchanka i Pisia (w dolnym biegu zwanym Zwierzyńcem). Rzeka Zwierzyniec bierze swój początek na polach godzianowskich.

Godzianw_-_2_lilie_i_czerwie-_uszlachetniaj-c-_ksi-g-_oraz_nawi-zuj-c-_do_tarcz_pow._skierniewickiego_i_-dzkiego kopiaHistoria Godzianowa sięga drugiej połowy XIII wieku. Wieś Godzianów, zgodnie z miejscową legendą, założona została w 1251 roku. W 1300 roku nosiła nazwę Goczonów. Według dawnego podziału administracyjnego ziemie, na których położona jest Gmina Godzianów wchodziły w skład dóbr łowickich, zwanych Kasztelanią Łowicką, a następnie Księstwem Łowickim. Dzieje Godzianowa rozpoczęła mozolna praca osiedlającej się już w średniowieczu ludności. Polegała ona na karczowaniu obszarów leśnych i obsiewaniu ich zbożami. Wraz z powstawaniem pól nadawano im różne nazwy. Niektóre z nich używane współcześnie pochodzą z tamtych czasów. Przykładem mogą być nazwy kolonii wsi, np.: Gąszcz, Koci Lasek i Lipie.

Będąc w Godzianowie warto zobaczyć zespół sakralny kościoła parafialnego p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika z początku XX stulecia. Na zespół ten składają się: murowany kościół wzniesiony w latach 1903 – 05 r. według proj. Józefa Piusa Dziekońskiego, murowana kapliczka z 1905 r., murowana plebania z 1917 r., kamienny budynek gospodarczy z 1905 r. oraz 4 starsze, murowane kaplice przy ogrodzeniu (ok. 1850 r.).
Ponadto na terenie gminy Godzianów odnaleźć można liczne zabytkowe kapliczki, przykłady budownictwa mieszkalnego (zarówno murowanego, jak i drewnianego), drewniane budynki gospodarcze, takie jak: stodoły; stajnie; spichlerze; stare, murowane remizy strażackie oraz drewnianą wędzarnię.

Na terenie gminy działa Orkiestra Dęta. Historia Orkiestry rozpoczęła się w roku 1909. Wtedy to właśnie Piotr Puczyński miejscowy organista skupił wokół siebie grupę młodych mieszkańców wsi zainteresowanych wspólnym muzykowaniem. W ciągu pierwszego powojennego dziesięciolecia orkiestra bardzo często występowała na różnych uroczystościach powiatowych i wojewódzkich, koncertowała także w Warszawie, Tomaszowie Mazowieckim i Piotrkowie Trybunalskim. Brała także udział w przeglądach orkiestr dętych zajmując czołowe miejsca. W okresie tym dawała przeciętnie 100 występów rocznie. Do tej pory Orkiestra czynnie uczestniczy przy otwarciach wielu obiektów kulturalnych na terenie całego kraju.

www.godzianow.pl

sprawdź również

Gmina Łyszkowice

Gmina Łyszkowice położona jest w południowej części powiatu łowickiego, z węzłem komunikacyjnym autostrady A2. Gmina …

Dodaj komentarz