Atrakcje turystyczne GODZIANÓW

GODZIANÓW położony w dorzeczu Bzury z dopływami: Skierniewka, Uchanka i Pisia (w dolnym biegu zwanym Zwierzyńcem). Jest to najmniejsza gmina w powiecie skierniewickim. Historia Godzianowa sięga drugiej połowy XIII wieku. Według dawnego podziału administracyjnego ziemie, na których położona jest gmina Godzianów wchodziły w skład dóbr łowickich, zwanych Kasztelanią Łowicką, a następnie Księstwem Łowickim.

Orkiestra Dęta

Działa od 1909r. na terenie gminy. Wtedy to właśnie Piotr Puczyński miejscowy organista skupił wokół siebie grupę młodych mieszkańców wsi zainteresowanych wspólnym muzykowaniem. W ciągu pierwszego powojennego dziesięciolecia orkiestra bardzo często występowała na różnych uroczystościach powiatowych i wojewódzkich. Do tej pory Orkiestra czynnie uczestniczy przy otwarciach wielu obiektów kulturalnych na terenie całego kraju.

Kościół pw. św. Stanisława i św. Rocha

Godzianowie liczy 110 lat. Został pobudowany dzięki ofiarności pracy duszpasterskiej jak i osobistemu wsparciu finansowemu ks. Józefa Wierzbickiego (którego popiersie i pamiątkowa tablica w ramach pamięci i wdzięczności znajdują się w obecnym kościele) i jego następców, a także projektantów, rzemieślników oraz parafian. Jest to murowany neogotycki kościół z czerwonej cegły z dwoma strzelistymi wieżami. Na szczególną uwagę zasługują witraże w całym kościele, aczkolwiek dwa w prezbiterium są wyjątkowe ponieważ przed wmontowaniem do kościoła zostały wysłane na Wystawę Sztuk Pięknych do Brukseli, gdzie otrzymały najwyższe nagrody. Witraże przedstawiają Chrzest Polski i Chrzest Litwy. Na uwagę zasługuje również główny ołtarz z figurą Niepokalanej wraz z ruchowym obrazem Jezusa ukrzyżowanego i ambona, które były wykonane w Warszawie, a następnie przywiezione pociągiem i złożone w kościele. Zwrócić uwagę można na dwa boczne ołtarze z ruchomymi obrazami patronów kościoła i parafii, murowana plebania z 1917 r. jak również wejściowa kuta brama wraz z przęsłami z 1911 r.

Kapliczka przy kościele w Godzianowie

Kościół parafialny pw. św. Stanisława i św. Rocha w Godzianowie, pocz. XX w. 4 kaplice murowane w Godzianowie, XIX w. Tradycyjna zabudowa wsi Zapady (drewniane budynki inwentarskie, spichlerze, piwnice, drewutnie, kapliczki, krzyż przydrożny). Pomnik Tadeusza Kościuszki w Godzianowie, pocz. XX w.

 

sprawdź również

Atrakcje turystyczne MAKÓW

MAKÓW otoczony jest ze wszystkich stron pięknymi lasami obfitującymi w grzyby i zwierzynę. Występują tu …

Dodaj komentarz