Gmina Łyszkowice

Gmina Łyszkowice położona jest w południowej części powiatu łowickiego, z węzłem komunikacyjnym autostrady A2. Gmina ma charakter rolniczo-przemysłowy z liczbą gospodarstw ok. 1655, o średniej powierzchni ok. 5,5 ha.

gmina_ŁyszkowiceTylko nieliczne gospodarstwa zajmują areał powyżej 30 ha, w których prowadzona jest produkcja zbożowa i roślinna na większą skalę. Obszar: 107 km2, liczba ludności: 6 942 (III kw. 2006r.) Sołectwa: Bobiecko, Bobrowa, Czatolin, Nowe Grudze, Stare Grudze, Gzinka, Kalenice, Kolonia Łyszkowice I, Kolonia Łyszkowice II, Kuczków, Łagów, Łyszkowice, Polesie, Stachlew, Seligów, Seroki, Wrzeczko, Uchań Dolny, Uchań Górny, Trzianka, Zakulin. Na terenie gminy znajduje się duży zakład przemysłu farmaceutycznego „Altana Pharma” oraz inne: „Sylex” – kopalnia piachu, „Styromax” – produkcja płyt styropianowych. Gospodarstwo Rybackie Łyszkowice jest jednym z najstarszych polskich gospodarstw karpiowych – niektóre stawy istnieją już od XIV w. W Łyszkowicach warto zobaczyć pochodzący z połowy XIX w. kompleks zabudowań dawnej fabryki cukru i rafinerii „Irena”, założonej przez H. Epsteina. W Łyszkowicach mieścił się do 1881 r. zarząd główny administracji Księstwa Łowickiego, sprawujący nadzór nad osobistymi dobrami carów rosyjskich. W XIX w., obok wsi Łyszkowice znanej od 1356r. powstała osada fabryczna złożona m.in. z dużego zespołu fabryk lnianych i jedwabnych, przędzalni oraz cukrowni. W połowie ubiegłego stulecia sama tylko cukrownia zatrudniała 500 robotników. W okresie okupacji hitlerowskiej teren gminy był miejscem walk oddziału AK S. Borowskiego „Maszynisty” w okolicach wsi Chlebów oraz zrzutów lotniczych cichociemnych we wsi Czatolin, gdzie postawiony został pomnik. Na terenie gminy znajdują się tereny łowieckie atrakcyjne dla myśliwych polujących na kaczki i bażanty. Do wypoczynku zachęca rezerwat przyrody „Kwaśna Buczyna” składający się z ponad 14 ha lasu mieszanego bukowo-dębowego o cechach naturalnych. Tereny miejscowości Bobrowa, nad rzeką Bobrówą, to zalesione, ulubione rekreacyjne tereny wypoczynku dla mieszkańców Łodzi.

www.lyszkowice.pl

sprawdź również

Gmina Lipce Reymontowskie

Gmina Lipce Reymontowskie położona jest na północno-wschodnim skraju Wyżyny Łódzkiej, w pobliżu Skierniewic, na trasie …

Dodaj komentarz