Nagroda Marszałka Województwa Łódzkiego dla Zbigniewa Stania z Lipiec Reymontowskich

Miło nam poinformować, że Pan Zbigniew Stań 3 października br. otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury.

Lokalna Grupa Działania – „Gniazdo” rekomendowała Pana Zbigniewa Stania do tej nagrody, za działalność wpływającą na rozwój kultury i promocję województwa łódzkiego.

Laureatowi serdecznie gratulujemy !

Zbigniew Stań – regionalista, pasjonat folkloru łowickiego i rawskiego. Znawca i miłośnik dzieł Władysława Stanisława Reymonta. Z tej miłości i zainteresowań założył Galerię Staroci i Pamiątek Regionalnych w Lipcach Reymontowskich. Zbiory prezentowane są w 10 izbach, m.in. w spichrzu z 1886 r., w wozowni czy w plenerze. W Galerii obejrzeć można dawne sprzęty gospodarskie, wyposażenie chałup, przedmioty obrzędu religijnego i te związane z folklorem Księstwa Łowickiego. Eksponaty z tego działu, stare dokumenty i fotografie pochodzą z południowej części dawnego Księstwa Łowickiego. Wycinanki natomiast z całego regionu łowickiego. Bardzo ciekawą pozycją w kolekcji są zbiory filatelistyczne i pocztówki przedstawiające dawne województwo skierniewickie.

Na szczególną uwagę zasługuje obszerny zbiór „Reymontianów”. W jednej z chałup zebrano, prawdopodobnie największy zbiór „Chłopów” Reymonta. Aż 206 sztuk wydań, wśród nich wiele rzadkich pierwszych wydań zagranicznych. Do kolekcji niedawno dołączyło jedyne meksykańskie wydanie powieści z 1945 r. W zbiorach znajdują się między innymi pierwsze wydania polskie, amerykańskie, angielskie, włoskie, hiszpańskie, czeskie i inne. Ponadto właściciel Galerii zgromadził przedwojenne opracowania i artykuły prasowe o powieści. Do najciekawszych eksponatów, których nie zobaczy się nigdzie indziej należą m.in. pamiątki, rekwizyty, autografy prawie wszystkich aktorów z realizacji serialu „Chłopi”. Sceny plenerowe kręcone były właśnie w Lipcach Reymontowskich i Pszczonowie.

Zachęcamy do odwiedzin !

zbigniewstan@wp.pl   ul.Lipowa 12, 96-127 Lipce Reymontowskie

 

sprawdź również

Uroczysta Sesja w Gminie Słupia

25 marca przedstawiciele Lgd Gniazdo, Prezes zarządu Pan Marek Skiba i Kierownik biura Pan Marek …